Strihať či nestrihať psa?

Ako sa hovorí, „dvakrát meraj a raz rež (strihaj)", čiže predtým, než sa rozhodnete ostrihať vášho psa, je dobré si prečítať čo to o psej srsti a ako funguje.

Funkcia srsti je ochrana proti slnku, vetru, teplu, chladu, vlhku. Dôležitá je aj funkcia termoregulácie (pri procese odvádzania tepla pri práci svalov či metabolizme).

Väčšinou sa psia srsť skladá z dvoch vrstiev – podsady (kratšie, hustejšie a jemnejšie chlpy) a krycej vrstvy (dlhšie, hrubšie chlpy). Píšem väčšinou, pretože sú psy, ktoré podsadu nemajú.

Podsada (spodná vrstva) je izolačná vrstva, ktorá zabraňuje prieniku tepla a chladu z vonku, ako aj bráni úniku tepla z tela psa. Preto dochádza k pĺznutiu a výmene srsti (v zime je podsada hustejšia, v lete redšia).

Krycie chlpy chránia telo psa pred vlhkom, špinou a odrážajú (či pohlcujú) slnečné žiarenie.

Práve srsť s podsadou na strihanie primárne určená nie je/nebola. Pravidelné vyčesávanie pri výmene srsti 2x ročne, by mala byť dostatočná starostlivosť o to, aby srsť spĺňala všetky svoje funkcie. Avšak na druhej strane v čase, kedy veľmi veľa psov žije v byte, kde je teplota celý rok v podstate stabilná, dochádza veľmi často k tzv. celoročnému pĺznutiu a pes môže mať celoročne jeden typ srsti. Ďalším faktorom, ktorý v minulosti nehral asi tak veľkú rolu, je aj športové zaťaženie psov (agility, dogtrekking, dogfrisbee, coursing, flyball,...), kde dochádza k vysokej záťaži psa a možnosti prehriatia psa (hlavne v letných mesiacoch).

Takže záverom – strihanie či nestrihanie psa je veľmi individuálne. Treba zvážiť akú fyzickú záťaž (hlavne v letných mesiacoch) váš pes podstupuje, odsledovať či sa mu srsť vymieňa, alebo má celoročne rovnakú a pravidelne ho vyčesávať. Ak ho chcete napriek všetkému ostrihať, lebo sa vám zdá, že je mu v lete horúco, nezabudnite, že pes sa nepotí ako človek. Žľazy má v spodnej časti labiek a svoju telesnú teplotu (ochladenie) reguluje dýchaním s otvorenou papuľou a vyplazeným jazykom. Takže na ochladenie by možno postačil aj bazénik s vodou, alebo chladná podložka :-)

Viac informácií a detailnejšie spracovanie nájdete v článku tu.

EK

Zdroj: dogfitness.cz

Copyright © 2018. All Rights Reserved. EUROCANIS - kynologický klub Slovensko