Na túto otázku je odpoveďou moja obľúbená veta: „Je to veľmi individuálne." :-) Každý pes je iný, čo jednému absolútne neprekáža, druhý nezvláda. Veď je logické, že inak bude znášať zimu taký malamut, či bernský salašnícky pes a inak vipet, či krátkosrstý jazvečík.

Keby ste sa v decembri pred 15 - 20 rokmi prešli po meste so psom oblečeným v nejakom oblečku, asi by sa za vami so zdvihnutým obočím otočil nejeden človek. V dnešnej dobe sa počas zimných mesiacov bežne stretávame so psami oblečenými v bundách, kabátikoch, svetroch či vestách. No aj tak sa nájdu ľudia, ktorí to považujú za výstrelok, prípadne za zbytočné „poľudšťovanie" psa, či marketingový ťah. Veď psi sa nikdy neobliekali a v pohode prežili zimu, tak prečo to zrazu je nutné meniť?

Treba si uvedomiť, že dnes je viacero psov chovaných v bytoch, kde je celoročne teplota cca 25°C, čiže pes utrpí slušný teplotný šok, keď vyjde z vyhriateho bytu vonku do napr. -10°C. Zároveň sa takto chovaným psom poväčšinou nemení srsť z letnej na zimnú, preto nemajú dostatočnú prirodzenú ochranu, akú by mali ak by žili celoročne vonku.

Taktiež sa u nás chovajú rôzne plemená psov, s rôznym typom srsti (krátkosrsté, hladkosrsté, bez podsady, ...), ktoré sa pôvodne v našich klimatických podmienkach ani nevyskytovali a tým pádom, nie sú úplne prispôsobené na tuhé zimy.

Síce som písala vyššie, že obliekanie psa v zime je individuálne, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že je viac ako vhodné obliekať psov, ktorí patria do jednej z týchto kategórií:

  • Psi, ktorí majú zdravotné problémy (či už je to po nejakom úraze, operácii,...)
  • Starší psi (sú náchylnejší na problémy s pohybovým aparátom)
  • Aktívne športujúci psi (kvôli zahriatiu svalov pred aj po výkone)
  • Holí psi :-) (plemená, čo sú krátko(hladko)srsté a čo sú bez podsady)

Keď už sa teda rozhodnete obliekať svojho psa, nezabudnite zvoliť vhodné oblečenie. Nehovorím, že sveter so snehuliakom nebude na vašom psovi rozkošný, ale treba si uvedomiť, že oblečenie by v prvom rade malo byť funkčné tzn. zabrániť prieniku vlhka, chladu, prípadne vetra. Existuje množstvo špecializovaných obchodov, ktoré sa zameriavajú na psie oblečenie, stačí len psa správne zmerať (od kohútika po koreň chvosta, obvod krku a hrudníka) a vybrať si, čo mu bude najviac vyhovovať.

Dúfam, že budete na vašich spoločných prechádzkach spokojní aj vy, aj váš pes.

 

EK

Zdroj: www.spokojnypes.sk

Copyright © 2018. All Rights Reserved. EUROCANIS - kynologický klub Slovensko